PIERWSZY SAKRAMENT INCJACJI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
Chrzest święty
Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu (vitae spiritualis ianua) i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: „Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie”.
(Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1213)
Co zrobić, żeby ochrzcić dziecko w naszej parafii?
– Wybierz chrześcijańskie imię oraz rodziców chrzestnych
– Wybierz datę chrztu (dowolna niedziela o godz. 12:00)
– Przygotuj akt urodzenia dziecka
– Zdobądź dane rodziców chrzestnych (datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania)
– Przyjdź z powyższym dokumentem i danymi na spotkanie w kancelarii parafialne (najlepiej po Mszy św. wieczornej od poniedziałku do soboty)
– Na spotkaniu dostaniesz karteczki do spowiedzi przed chrztem dla rodziców i chrzestnych – należy pójść do spowiedzi przed chrztem (nie dotyczy tych rodziców, którzy nie mogą otrzymać rozgrzeszenia)
– Jeśli rodzic chrzestny nie mieszka w naszej parafii, potrzeba poprosić proboszcza miejsca zamieszkania o zaświadczenie, że spełnia warunki, by być rodzicem chrzestnym
– Przyjdź na spotkanie – naukę przed chrztem (datę i godzinę ustala się na pierwszym spotkaniu w kancelarii), żeby przygotować się bezpośrednio do uroczystości
– Bezpośrednio przed Mszą św., na której będzie się odbywał chrzest rodzice i rodzice chrzestni powinni przyjśc do zakrystii, by podpisać się w księgach chrztu (chyba że zrobili to już na nauce przed chrztem)
Jakie imię można wybrać dla dziecka?
Najprościej sprawdzić, czy był święty o takim imieniu. Będzie od tej pory jego szczególnym patronem.
Kto może zostać rodzicem chrzestnym?
Rodzic chrzestny ma zadanie wspierania rodziców w chrześcijańskim wychowaniu dziecka. Stąd wynikają poniższe kryteria:
– ma wyznanie rzymskokatolickie
– żyje zgodnie z wiarą, z przykazaniami Bożymi i kościelnymi, w szczególności może otrzymywać rozgrzeszenie
– ma minimum 16 lat
– przyjął bierzmowanie
Jak można ochrzcić dziecko w wieku szkolnym?
W takim wypadku dziecko powinno przeżyć niektóre z obrzędów przewidzianych dla chrztu dorosłych. Szczegóły można ustalić z ks. proboszczem w kancelarii parafialnej (najlepiej od poniedziałku do soboty po Mszy św. wieczornej).
Jak można przyjąć chrzest w wieku dorosłym?
W tym wypadku należy przygotować się do przyjęcia chrztu przez okres katechumenatu i związane z tym obrzędy. O szczegółach można się dowiedzieć w kancelarii parafialnej (najlepiej od poniedziałku do soboty po Mszy św. wieczornej).